انتفال داده بر روی خطوط انتقال انرژی

انتفال داده بر روی خطوط انتقال انرژی

انتفال داده بر روی خطوط انتقال انرژی

برای ایجاد ارتباط بین ایستگاه‌های فشارقوی در یک شبکه قدرت و انتقال اطلاعات، نیاز به یک کانال مخابراتی احساس می شود. هادی‌های فاز موجود در خطوط انتقال، نقش این کانال را بر عهده می گیرند. و علاوه بر امواج ولتاژ و جریان فرکانس قدرت، سیگنال‌های نحابراتی را نیز منتقل می‌کند؛ این کانال را به همراه تجهیزات مربوط به آن، plc نامیده می‌شود.

به منظور اینکه امواج فرکانس قدرت و سیگنال‌های اطلاعاتی با هم تداخل نداشته باشند سیگنال‌های مخابراتی را در فرکانس‌های بالا ارسال و دریافت می کنند. محدوده فرکانسی بالا برای سیگنال‌های مخابراتی با عث می‌شود که نتوان از رابطه‌های مربوط به مدارهای فشرده به منظور تحلیل انتشار و مدل‌سازی رفتار آن‌ها در خطوط انتقال استفاده کرد.

بنابراین، مطالعه نحوه انتشار این امواج نیازمند استفاده از مدل گسترده خطوط انتقال است.  در مقاله‌های بعدی یک نمونه خط TOFF مدار باز در طول مسیر یک خط انتقال و تاثیر آن بر انتشار امواج plc مطالعه خواهد شد و نشان داده خواهد شد که این امر باعث تضعیف این امواج و اعلام خطای کانال plc می شود.

به منظور برطرف کردن این مشکل، پیشنهاد خواهد شد که خط ToFF مذکور به صورت سری در مدار قرار گیرد.

انتفال داده بر روی خطوط انتقال انرژی

مقدمه

PLC، نام اختصاری سیستم‌های Power Line Carrier است و معنای آن، انتقال داده به وسیله خطوط قدرت است. PLC در قرن 20 در آمریکا جهت کنترل سیستم‌های روشنایی شهری از یک سیگنال 500 هرتز بهره می‌یرد؛ هرچند استفاده از PLC به قسمت‌های توزیع جهت کنترل بار توسعه داده شده است؛ اما از آن برای مصارف خانگی همانند کنترل روشنایی، آگاهی از خطر و یا کنترل دما نیز استفاده می‌شود.استفاده اصلی از آن در خطوط انتقال . همچنین در رله‌های حفاظتی است.

یک کانال plc یعنی همان مسیری که محل عبور سیگنال حامل است (جهت از بین بردن هر گونه خطا و اشکال در یک مدار دو طرفه، در بالاترین سرعت ممکن بر روی خطوط انتقال استفاده میشود).

سیستم‌های حفاظت pilot، با استفاده از این کانال مخابراتی اطلاعات مربوط به رله های دو طرف خط مورد حفاظت را به یکدیگر انتقال می‌دهند؛ همچنین یک کانال می‌تواند جهت از مدار خارج کردن قسمت‌های مختلف خط از مسافت‌های دور، برای حفاظت از ترانسفورماتورها، حفاظت راکتورهای موازی و کلیدهای قدرت ب کار برده شوند.

در مقاله های آتی یک سیستم plc در سطح ولتاژ پایین، به عنوان کانال ارتباطی برای ارسال اطلاعات باینری اراه خواهد شد.

 

پدیده برق و صنعت

 

 

 

 

Relatest posts

ثبت نظر

بالا
طراحی سایت